Strona główna > Jak przeciwdziałać zakwaszeniu? > Jak przeciwdziałać zakwaszeniu organizmu?

Dążenie do równowagi jest charakterystyczne dla całego wszechświata, trudno dziwić się więc, że mamy do czynienia z tendencją, która nie jest obca również naszemu ciału. Niestety, jeśli stosujemy niewłaściwą dietę, mamy do czynienia z używkami, stawiamy na zbyt małą lub przesadnie intensywną aktywność fizyczną i duże dawki stresu. Musimy liczyć się z tym, że doprowadzimy w ten sposób do zaburzenia równowagi pH, a co za tym idzie – do zakwaszenia organizmu. Szybko przekonamy się o tym, jak bardzo jest to niebezpieczne, organizm będzie się bowiem stawał coraz słabszy, w coraz większym stopniu podatny na choroby i coraz mniej wydajny. Na szczęście, nie oznacza to wcale, że nie ma żadnego sposobu na radzenie sobie z tym problemem.

Zakwaszenie organizmu charakteryzuje się szeregiem objawów, które można też związać z wieloma innymi schorzeniami. W tym kontekście najczęściej mówi się o nadwadze, której towarzyszy uczucie nieustannego zmęczenia, często jednak pojawiają się również problemy z cerą i trądzikiem, mroczki przed oczami, ciemne kręgi pod oczami, bole głowy, sucha skóra i kruche paznokcie. Pacjenci skarżą się też na bóle mięśni, wzdęcia, schorzenia związane z funkcjonowaniem pęcherzyka żółciowego oraz na różnorodne problemy z trawieniem. Niestety, wiele objawów zakwaszenia organizmu staje się widocznych dopiero po upływie określonego czasu. Z taką sytuacją mamy do czynienia między innymi w przypadku próchnicy, paradontozy, nadciśnienia tętniczego oraz nieprawidłowego ukrwienia w przypadku rąk oraz nóg.

Przed zakwaszeniem organizmu może nas chronić odpowiednia dieta. Przyjmuje się przy tym, że powinna się ona składać nawet w osiemdziesięciu procentach z produktów o charakterze zasadowym. Co więcej, co najmniej połowa produktów zasadowych powinna być spożywana przez nas na surowo. Odpowiednią dietę powinna też wspierać umiarkowana, ale jednocześnie regularna, aktywność fizyczna. Czasem warto też odwołać się do napojów, które są w stanie odkwaszać organizm, a więc między innymi do sody oczyszczonej. Soda oczyszczona na ogół nie budzi najlepszych skojarzeń, warto więc nadmienić, że wcale nie musi być ona stosowana w dużych ilościach. Najlepiej, jeśli są to 3 gramy sody oczyszczonej dziennie przy założeniu, że będą one rozpuszczone w szklance wody.