Strona główna > Ciekawe porady > Kolagen naturalny na stawy

Kolagen naturalny na stawy

Stawy są obecnie w całym naszym ciele i odgrywają bardzo ważną rolę w jego poprawnym funkcjonowaniu. Łączą one ze sobą kości, umożliwiając ich ruchy. Same w sobie posiadają dość złożoną budowę, przez co bóle stawów są bardzo szeroką kwestią. Istnieje wiele czynników, które mogą je wywoływać i wiele sposobów na ich leczenie. Trzeba wiedzieć na ich temat jak najwięcej, bowiem mogą one dotknąć właściwie każdego człowieka. Nawet zwykły ból kolan przy spacerze może oznaczać znacznie poważniejsze problemy.

W grupie osób najbardziej narażonych na problemy ze stawami znajdują się sportowcy, choć oczywiście każdy może na nie cierpieć. Wystarczą drobne oznaki, takie jak niepozorny ból w kolanie przy chodzeniu lub schylaniu się aby stwierdzić, że coś może być nie tak.

Na co należy uważać?

Sport to zdrowie – nie da się temu zaprzeczyć. Niemniej jednak regularne uprawianie go niesie ze sobą pewne zagrożenia, bowiem w taki sposób poddajemy nasze ciało znacznym obciążeniom. Przy aktywnym trybie życia stawy zużywają się o wiele szybciej, co naraża nas na ból. Osoby sportowego trybu życia – szczególnie uprawiania niektórych dyscyplin, takich jak jazda na nartach – powinny znać odpowiednie sposoby na zabezpieczenie swoich stawów przed urazami i kontuzjami. Najlepiej sprawdza się tutaj preparat z kolagenem, glukozaminą oraz chondroityną - np. Kolagen do picia (www.duocollagen.pl). Kolagen stanowi jeden z podstawowych budulców naszych stawów. Dwa pozostałe składniki biorą ważny udział w jego syntezie, a także uczestniczą w odbudowie chrząstki stawowej. Stosowanie takich preparatów jest szczególnie ważne u osób, które ukończyły 25 rok życia. Mniej więcej od tego momentu naturalna odbudowa kolagenu w organizmie zostaje zatrzymana, przez co tak ważne jest wspomaganie jej z zewnątrz.

Taki preparat jest przydatny nie tylko dla osób uprawiających sport. Niestety, stawy cierpią również przez naszą nadwagę. Osoby z otyłością szkodą sobie na różne sposoby, a szybsze niszczenie stawów i poddawanie ich nadmiernym obciążeniom to jeden z głównych problemów. 

kolagen na stawy

W tym przypadku stosowanie preparatów jest jednak tylko dodatkiem do głównego zadania, którym jest pozbycie się nadwagi.
Na problemy ze stawami narażone są również osoby po 40 roku życia. Może wówczas występować choroba zwyrodnieniowa stawów. Ból stawów na samym początku jest tu obecny tylko w czasie ruchu, ale z czasem w miarę postępu choroby zaczyna się on pojawiać nawet w trakcie snu.

Najczęstsze objawy

Objawy to oczywiście w pierwszej kolejności silny ból w stawach. Niekiedy występuje on jedynie przy ruchach, w innych przypadkach pojawia się nawet w pozycji leżącej. Stawy stają się coraz bardziej sztywne i wyraźnie zmniejsza się ich zakres ruchu. Przy niektórych ruchach wydobywa się z nich charakterystyczny, trzeszczący dźwięk.

Choroba zwyrodnieniowa stawów – co można zrobić?

Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto zadbać o swoje ciało tak, aby ryzyko wystąpienia choroby stawów było u nas jak najmniejsze. Podstawa to sport, i wcale nie koliduje to ze stwierdzeniem z pierwszej części artykułu, że stawy sportowców są zwykle szczególnie obciążone. Istnieje wiele rodzajów ćwiczeń, które przy prawidłowym wykonywaniu są w pełni bezpieczne dla naszych stawów i nie obciążają ich nadmiernie. Sport pozwoli z kolei na zachowanie odpowiedniej wagi. Nadmiar kilogramów jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla naszych stawów.
Oprócz ćwiczeń i różnych zabiegów rehabilitacyjnych, potrzebna jest także zdrowa dieta. Niezwykle ważne dla zdrowych stawów są kwasy omega – 3; znajdziemy je przede wszystkim w rybach.